Відгуки для Коректор граматики та орфографії – LanguageTool
Коректор граматики та орфографії – LanguageTool автор LanguageTooler GmbH
Відгук від Seppedebanaan
Оцінка 5 з 5
від Seppedebanaan, рік тому4 972 відгуки
- Оцінка 1 з 5від bigsecretofind, 4 години томуA complete corporate bait-and-switch. Avoid.
I found this extension while looking for a reliable grammar checker, and at first, it was amazing. But the developers just pulled the ultimate rug-pull on their loyal user base. They took a great free extension with solid, basic grammar and spelling features and locked everything behind a massive paywall.
They are now demanding an insanely overpriced subscription: $24 USD monthly or a whopping $69 USD per year just for standard grammar checking! Was the AI bill really that expensive that you had to alienate your entire community? I’m definitely not going to self-host an app just to get basic browser tools.
In short: Don't bother installing. Look elsewhere. - Оцінка 5 з 5від Tamaki, 16 годин тому
- Оцінка 1 з 5від Користувач Firefox 19981000, день тому
- Оцінка 1 з 5від bucks14, 2 дні тому
- Оцінка 5 з 5від MStStgt, 2 дні тому
- Оцінка 5 з 5від Josh, 2 дні тому
- Оцінка 1 з 5від NekoBun, 2 дні томуBait and switched everyone and is now its a completely Paywalled extension.
- Оцінка 1 з 5від pustynny bubr, 2 дні томуUsed to be perfect solution, now it's not thanks to AI implementation none asked for. Get ****** AI goons.
- Оцінка 5 з 5від Користувач Firefox 19973298, 3 дні тому
- Оцінка 1 з 5від mj4346, 3 дні томуWell...loved this extension for many years now, and praised it to friends for how useful of a tool it is, and they ruined it over night. I imagine that they couldn't afford the AWS AI bill for their stupid, shoe-horned, AI nonsense, and now the whole extension is going behind a paywall. You have to be a real moron to pay a subscription to a spell checker ($34.90 a month???? Are you insane??) Time to find a new extension I guess..
- Оцінка 4 з 5від Rich, 3 дні тому
- Оцінка 1 з 5від Gatoway, 3 дні томуHow to ruin your product overnight... Nobody wants AI Slop AND then forced to pay for it.
- Оцінка 1 з 5від Abyss, 3 дні томуYeah No I'm not going to cover your AI running cost, A simple extension turned into a AI slop and now users are being asked to pay for it. LOL NO.
- Оцінка 1 з 5від BrokenN571, 4 дні томуBueno... fue bueno mientras duró. Simplemente no vale la pena pagar por un corrector, al menos no si es una suscripción que aun estando al 50% de descuento es estúpidamente cara, por más cosas que tenga. Un usuario normal que únicamente busca no errarle tanto a la gramática y quizá hasta aprender simplemente escribiendo no va a pagarlo. Porque también, para empezar, por algo estaba con la versión gratis. Si dan la opción de un único pago por una licencia de por vida quizá me lo pienso, pero aún así, al menos para mi (y seguro la gran mayoría de usuarios), la extensión vale máximo 10 USD y ya es mucho
- Оцінка 1 з 5від JR, 4 дні томуBrutal bait and switch. Smell ya later! (Harpers is a good free replacement).
- Оцінка 5 з 5від Alvin Collins, 5 днів тому
- Оцінка 5 з 5від Користувач Firefox 19644991, 6 днів томуSo, so, so much better than Grammarly. I run it with a local server (pretty easy to set up) and it doesn't get in my way!
- Оцінка 1 з 5від MasterKugelblitz, 6 днів томуThis was a great extension for a really long time. Unfortunately, like so many companies nowadays, they decided to try and force AI on to everyone; inevitably costing them a lot of money. Instead of removing the AI features (which nobody uses), they've placed the burden of that cost on to the end user, and made the extension yet another subscription service. I've deleted my account, and removed the extension. Cheers guys!
- Оцінка 1 з 5від torchsnow, 6 днів томуThey went fully paid now. Useless add-on now. Use Harper, which is a million times better, open source, free forever, and private.
- Оцінка 1 з 5від Scase, 6 днів томуScummy bait and switch to paid model with a weak excuse. User Harper instead, it's free, faster, and respects your privacy.
- Оцінка 5 з 5від bobylito, 9 днів тому
- Оцінка 1 з 5від `cffx, 9 днів томуUgh.... What a disappointment. Pulling the rug out from under your entire userbase by putting all functionality behind a paywall without warning. Yeah, screw you buddy.