Nemo

À propos de moi

Information développeur
Nom Nemo
Utilisateur depuis jan. 10, 2010
Nombre de modules développés 0 modules
Moyenne des notes des modules du développeur Pas encore évalué

Mes critiques

Night Mode Eye Guard

Some Suggestions Noté 4 sur 5 étoiles

I like this addon. It's really good for the eyes.

And I have two suggestions for future versions:

1- Timer function for auto on-off.

2- Blacklist option to exclude problematic websites.

Cette critique concerne une version précédente du module (1.1.1-signed.1-signed). 

QuickNote

Request: Date & Time Noté 5 sur 5 étoiles

Like adding source url, an option to add the date and time at the end of copied text would be nice. It might be important to see the date when looking back to notes taken.

Cette critique concerne une version précédente du module (0.7.3.1-signed.1-signed). 

RefControl

Wildcards? Noté 4 sur 5 étoiles

I like this addon. But it must support wildcards on site rules. Some sites have many sub domains, numeric variations and RefControl behaves them as seperate sites. With wildcards this issue would be fixed.

Cette critique concerne une version précédente du module (0.8.16.1-signed.1-signed). 

Pocket

Location Bar Suggestion? Noté 5 sur 5 étoiles

There's a section in firefox options/privacy tab for choosing suggestion database on location bar (history, bookmarks, both or none). http://i.imgur.com/vciqDRz.jpg

I don't know whether it's possible but, I wish Pocket database to be integrated there too. Searching within bookmarks, history and Pocket all together at the same time would be wonderful!

Cette critique concerne une version précédente du module (3.0.1.1-signed).  Cet utilisateur a une critique précédente de ce module.

Video Resumer

Noté 5 sur 5 étoiles

Great addon for viewing long videos. Really liked it, thanks!

Btw, you should consider putting a feature to clear/reset addon cache(clearing firefox cache doesn't work). Or setting a max. limit for number of remembered videos.

Cette critique concerne une version précédente du module (1.1.1.1-signed). 

Speed Dial

Noté 5 sur 5 étoiles

Great addon.

I wish "Open All in New Tabs" function to work within toolbar button too. It only works on page of Speed Dial tab now.

Cette critique concerne une version précédente du module (0.9.6.10.1-signed). 

GoogAlexa

Privacy? Noté 5 sur 5 étoiles

Does it collect and report any user data? Or just showing alexa-google ranks without any feedback?

I stopped using official alexa extension because it stores and reports pages users visit which is violation of privacy.

Cette critique concerne une version précédente du module (1.0.5.1-signed.1-signed). 

ReSozluk

Güncelleme Noté 5 sur 5 étoiles

Önceki yorumda bahsettiğim sıkıntı güncelleme ile düzeldi.

Cette critique concerne une version précédente du module (1.3.1-signed.1-signed).  Cet utilisateur a une critique précédente de ce module.

DoNotTrackMe

Social Network Buttons Noté 5 sur 5 étoiles

Very nice tool for privacy. But I have a problem with enabling social buttons.

http://i.imgur.com/uSckA.jpg

After installing DNT+ , enable button of facebook appears but twitter's and google's don't. And pressing the button enables permanently for the site, not for just once.

Also I want to know if there's any way to view only numbers of fb likes and tweets without sharing functions and being tracked. It would be very very nice.

Cette critique concerne une version précédente du module (2.2.1.829.1-signed). 

Bazzacuda Image Saver Plus

imagebam? Noté 5 sur 5 étoiles

Great addon. A big timesaver.

Btw, anyone knows how to use bazzacuda with imagebam links? Please add support for this site.

Cette critique concerne une version précédente du module (0.44.1-signed). 

budaneki

Güzel Noté 5 sur 5 étoiles

Eklenti çok zarif ve kullanışlı. Sıkıntılı tarafı, sitelerin öncelik sırasını belirleyememek ve pasifleştirememek. Pasifleştirmeden kastım gizleme. Şu anki haliyle siteler sadece kalıcı olarak silinebiliyor. Bu ve sıralama fonksiyonu geliştirilirse çok iyi olur. Bir de normalde sesli sözlükte telaffuz tuşuna basılınca otomatik dinleniyorken, budanekinin popup ekranında basılınca mp3 olarak kaydetmeye çalışıyor. Son olarak, firefox açılınca sık sık budanekiyle ilgili bir reklam penceresi çıkıyor. Yüklendikten sonra tek bir sefer çıkması daha şık olmaz mı? :)

Open Link in New Tab

Button Please! Noté 3 sur 5 étoiles

Nice addon but not practical enough. Please add a toolbar button to change/cycle between tab level options easily. Also, an option for opening tabs either foreground(focused) or background would be very nice.

Cette critique concerne une version précédente du module (0.1.2011120101.1-signed). 

storeTab

Nice Noté 5 sur 5 étoiles

Very nice and useful addon. I wish it would allow multiple tab sets for different purposes. Please add this feature if you update the extension.

ReSozluk

Çalışmıyor Noté 3 sur 5 étoiles

Eklentinin çalışması için ekşi sözlüğe üye girişi yapmak şart mı?
Üye değilim. Eklentiyi başka hiçbir şey yüklenmemiş temiz firefoxun üzerinde denedim ama çalışmadı. Konulu videolar, facebook aparatı, reklamlar falan var ama resözlük çıkmıyor.

Cette critique concerne une version précédente du module (1.2.1-signed.1-signed). 

GuifiProxy

About v3.0.4 Noté 5 sur 5 étoiles

Up&down buttons work perfectly.

Switching on-off and changing proxies still need restarting firefox. And it's worse than 3.0.3. On 3.0.3 I could manage to fix it by disabling some addons but this time it seems unfixable.

On 3.0.3 clicking proxy status opens the option window which is very practical. But now it doesn't. You have to do it on add-ons manager panel. It's better on previous version.

Cette critique concerne une version précédente du module (3.0.3.1-signed.1-signed).  Cet utilisateur a une critique précédente de ce module.

Pocket

Tag Function is Unstable Noté 5 sur 5 étoiles

Great addon. But tags are buggy. They(not all but some) get lost very often. Please fix it. Or please add folder support to RIL, it would be great!

Also, sometimes RIL strangely behaves a page as it saved to list before although it didn't. That usually occurs on flickr.

Cette critique concerne une version précédente du module (2.1.4.1-signed). 

imkbizle

Tekrar Merhaba Noté 5 sur 5 étoiles

Malesef programlamadan, javascriptten pek anlamıyorum. Onun için linkini verdiğiniz siteye müdahil olsam bile pek yardımcı olabileceğimi sanmıyorum. Benim yaptığım basit metin düzenlemelerinden ibaretti.

Ama ben de kendi çapımda bazı düzenlemeler yaptım. Aşağıdaki rar dosyasında iki dosyayı düzenleyip upload ettim.

http://www.mediafire.com/?xv9onuanccn9b29

Birinci düzenlediğim "stocks.properties" dosyası. Akbank'ın sitesinden güncel hisse senetlerini derleyip dosyayı güncelledim. Orjinal sürümde 362 hisse senedi kayıtlıydı. Bu güncel dosyada ise sayı 524'e çıktı. Güncelleme yaptıktan sonra programı tekrar yükleyip denedim. Yeni eklenen hisseler sorunsuz çalıştı.

Diğer düzenlemeye çalıştığım ise "akbank.js" dosyasıydı. Amacım döviz kurlarında TRY(Yeni Türk Lirası) yazan kısımları TL olarak güncellemek ve ek olarak Japon Yeni, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı ile Gram Altın ve Cumhuriyet Altını kurlarını da dosyaya entegre etmekti. Fakat malesef olmadı. Yapmaya çalıştığım düzenlemelerden sonra program çalışmadı. Ama yine de düzenlediğim dosyayı da rar dosyasına ekledim. Siz inceleyip bozulmaya neden olan kısımları düzeltebilirsiniz belki.

Bir de önceki yorumumda yazmayı unutmuşum. Bir önerim daha olacak. Mevcut sürümde hisse senedi sekmelerinin sıralaması değiştirilmek istendiğinde tek tek silinip tekrar eklenmek durumunda kalınıyor. Eğer sürükle bırak tekniği ya da program ayarlarında sıralama bölümü gibi bir sıralama özelliği eklenebilirse bu işlem çok daha kolay olur.

Çalışmalarınızda başarılar.

Cette critique concerne une version précédente du module (2.4.1-signed.1-signed).  Cet utilisateur a une critique précédente de ce module.

imkbizle

Çok Güzel Noté 5 sur 5 étoiles

Çok güzel, işlevli bir program. Fakat epeydir güncellenmediği için birçok hisse senedi ve varant listede yok. Ben xpi dosyasını editleyerek ihtiyacım olan birkaç kağıdı kendim ekleyebildim. Ama bu alanda kapsamlı bir güncelleme gerekiyor.

Bir de, tek tek hisse senetlerinde olduğu gibi genel endeksleri (IMKB100, Turizm, Sanayi vs.) de takip etme özelliği ve altın kurları (gram, Cumhuriyet) da eklenebilirse program mükemmel bir hal alır.

Cette critique concerne une version précédente du module (2.4.1-signed.1-signed). 

GuifiProxy

Problem with Sorting Noté 5 sur 5 étoiles

Great addon. Makes proxy config. a lot easier. One problem; when a csv file(like the one on previous review) is imported, sorting up&down doesn't work. But, when the proxy is entered manually, it works.to Menant;

I had same problem too. You should check other installed extensions. I tested disabling all other addons one by one to discover which one causes that and the conflict was of "Alexa Sparky" addon. Then I removed it, and installed other similar tool called "SEO Analysis". No more conflicts.

Cette critique concerne une version précédente du module (3.0.3.1-signed.1-signed). 

OmniSidebar

Conflict with "Read It Later" Noté 5 sur 5 étoiles

Very nice addon. It makes sidebar much more comfortable. But unfortunately, after installing OmniSidebar, "Read Later" button of "Read It Later" on address bar disappeared. When OmniSidebar is disabled, the button reappears. Sorry but as a heavy user of RIL, I have to wait using OmniSidebar until a fix for this conflict.

Cette critique concerne une version précédente du module (0.9.1.1-signed).